Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne

Z uwagi na własne właściwości – są na dużą skalę stosowane w kulturystyce. Pozwolą uzyskać suchą masę mięśniową w niedługim okresie. Dodatkowo pozwalają otrzymać odpowiedniejszą definicję mięśni i energię. Z chemicznego punktu widzenia, są wtórnymi testosteronu albo 19-nortestosteronu. Sterydy anaboliczne dostępne są zarówno w postaci pastylek, jak i zastrzyków. Powszechnie wykorzystywane są środki w postaci iniekcji, przede wszystkim z uwagi na ich mniej niekorzystny wpływ na wątrobę.

Jak działają sterydy?

Proces funkcjonowania sterydów opiera się o pobudzanie sensorów androgenowych, jakie dostępne są na powierzchni błon komórek. Stosowanie owego rodzaju środków – z jednej strony prowadzi do nadawania organizmowi cech typowo męskich, co widoczne jest w całej budowie ciała, barwie dźwięku, owłosieniu, i chociażby zachowaniu (np. zwiększona agresja). Z innej natomiast strony odpowiadają za aktywowanie oraz rozszerzenie występowania kolejnych komórek, hamując rozpad pozostałych komórek.

Sterydy anaboliczne działają na paru płaszczyznach, wynikiem czego jest: podwyższenie wagi mięśniowej, dzięki zwiększonej syntezie białek, wzmocnienie siły – chociażby o 40%, obniżka tkanki tłuszczowej – co wynika z szybkiego metabolizmu, poprawa waskularyzacji – przypuszcza się, iż jest to efektem przyrostu ciśnienia krwi na skutek stosowania sterydów, obniżka bólu stawów – z uwagi na to, iż środki pokazują działanie przeciwzapalne, szybszy okres regeneracji – dzięki zwiększonej syntezie białek.

Najliczniejsze efekty uboczne

Nie da się ukryć, iż wspieranie się sterydami anabolicznymi pozwoli uzyskać dobre efekty. Błyskawiczny wzrost odpowiedniej jakościowo wagi mięśniowej, piękniejsza rzeźba, szybsza redukcja tkanki tłuszczowej i wzrost energii oraz odporności – to efekty, na jakich kulturystom zależy najbardziej. Trzeba jednakże mieć świadomość, iż stosowanie sterydów anabolicznych zawsze będzie wiązać się z oddziaływaniami niechcianymi. Ich zakres oddziaływania związana jest jednakże od wielu elementów, m.in. dawki, systematyczności i samego środka sterydowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *